Umilinţă pentru Zimbru Chişinău: "Galben-verzii" au pierdut partida din runda a şaptea cu Zaria Bălţi

012 сентября 2016
Încă o umilinţă pentru Zimbru Chişinău în Divizia Naţională de fotbal! După ce au pierdut în etapa trecută în faţa Sheriff-ului cu 0-3, "galben-verzii" au mai pierdut şi partida din runda a şaptea cu Zaria Bălţi cu acelaşi scor.
Gazdele au marcat primul gol în minutul 16 prin Maxim Mihaliov. Gheroghe Boghiu a majorat scorul la 2-0 imediat după pauză. Gheorghi Ovseannicov a stabilit rezultatul final în prelungiri.
În alt meci al etapei a 7-a Academia Chişinău a obţinut o victorie dramatică la Nisporeni. Elevii lui Viorel Frunză a învins Speranţa cu 1-0 după un gol marcat în prelungiri de Alexandru Vremea.
Cu o zi mai devreme, Sheriff s-a impus în faţa formaţiei Milsami cu 2-0, Dacia a zdrobit gruparea Petrocub cu scorul de 4-0, iar Dinamo Auto a învins cu 1-0 pe Saxan.
Sheriff rămâne lider în campionat cu 15 puncte acumulate după şapte. Zaria a urcat pe locul doi, având cu trei puncte mai puţin decât prima clasată, dar şi cu un meci mai puţin disputat. Zimbru a coborât pe poziţia a treia.