Eli Tomac s-a impus în ultima etapă a Campionatului Mondial de motocross din SUA

012 сентября 2016
Campionatul Mondial de motocross s-a încheiat cu victoria lui Eli Tomac. Americanul s-a impus în ultima etapă a sezonului, care s-a desfăşurat în Statele Unite.
Tomac a câştigat prima manşă după ce a terminat cursa cu 15 secunde mai devreme decât experimentatul Antonio Cairoli. Podiumul a fost completat de germanul Maximilian Nagl.
Eli Tomac a devenit câştigător în cea de-a doua manşă. Pilotul american i-a învins pe Antonio Cairoli şi Tim Gasjer.
Ultimul şi-a asigurat titlul mondial în penultima etapă. Sportivul sloven, în vârstă de 19 ani, a reuşit această performanţă chiar în primul sezon disputat în MXGP şi a devenit cel mai tânăr campion mondial la motocross.
În acest sezon la clasa motocross MXGP au participat 60 de piloţi, care au concurat în 18 etape.