Zalina Marghiev s-a calificat în finala concursului de aruncare a ciocanului la Olimpiada de la Rio

013 августа 2016

Atleta moldoveancă Zalina Marghiev s-a calificat în finala concursului feminin de aruncarea ciocanului la Olimpiada de la Rio de Janeiro. Sportiva noastră a înregistrat rezultatul de 71 de metri şi 72 de centimetri şi s-a clasat pe locul 3 în grupa A a calificărilor şi pe locul 5 la general.

Sora Zalinei, Marina Marghiev, a ratat calificarea în finala aceleeaşi probe. Ea s-a clasat doar pe locul 24 cu rezultatul de 65 de metri 19 centimetri.
Anita Wlodarczyk din Polonia a înregistrat cel mai bun rezultat în calificări – 76 de metri şi 93 de centimetri. Finala probei aruncarea ciocanului va avea loc pe 15 august.

O altă atletă reprezentantă a Republicii Moldova, Dimitriana Surdu, s-a clasat pe penultimul loc în calificările probei de aruncare a greutăţii. Ea a ocupat locul 35 din 36 de sportive cu rezultatul de 15 metri şi 25 de centimetri.

Halterofila Natalia Prişcepa a debutat ieri la Olimpiadă. Ea a ocupat poziţia a 12-a în concursul categoriei de greutate de până la 75 de kilograme.