Alexandru Gaţcan "a comis-o" în meciul dintre Zenit şi FC Rostov

013 августа 2016
Internaţionalul moldovean Alexandru Gaţcan “a comis-o” în meciul dintre Zenit şi FC Rostov. În partida jucată la Sankt-Petersburg, echipa lui Gaţcan conducea cu 2-0 după golurile marcate de Dmitri Poloz din minutele 8 şi 14, iar soarta meciului părea decisă.

Din minutul 30 a început dezastrul pentru FC Rostov. Alexandru Gaţcan a încasat un cartonaş galben, iar înainte de pauză a mai primit un avertisment şi a fost eliminat.
În repriza secundă, Zenit a întors soarta partidei. Giuliano a transformat un penalty, Ezatolahi a marcat în propria poartă, iar cu cinci minute înainte de sfârşitul meciului Djordjevic a înscris golul victoriei gazdelor cu 3-2.

Astfel, după trei etape disputate în campionatul primei divizii ruseşti, Zenit a obţinut prima victorie, iar FC Rostov a suferit prima înfrângere.