Andrea Iannone va pleca din pole position în Marele Premiu al Austriei la MotoGP

013 августа 2016
Pilotul italian Andrea Iannone va pleca din pole position în Marele Premiu al Austriei la MotoGP. El a fost cel mai rapid în calificări, pe care le-a câştigat cu timpul de un minut 23 de secunde și 142 miimi.
Iannone va fi urmat pe grila de start de compatrioţii săi Valentino Rossi şi Andrea Dovizioso. Spaniolul Jorge Lorenzo, campion mondial en titre, a obţinut al 4-lea timp în calificări, iar Marc Marquez, liderul clasamentul general al sezonului, pe cel de-al cincilea.

Spaniolul a avut parte de ghinion în aceste calificări. Marquez a căzut, însă, din fericire pentru el, nu a avut de suferit.

Etapa a zecea a Moto-mondialului de viteză va avea loc duminică după amiază. Aceasta va fi prima cursă de MotoGP desfăşurată în Austria după o pauză de 20 de ani.