Atletico Nacional Medellin, prima finalistă a Cupei Libertadores

014 июля 2016
Atletico Nacional Medellin este prima finalistă a Cupei Libertadores. Columbienii au câştigat cu 2-1 returul cu formaţia braziliană Sao Paolo, și, cum în meciul tur au învins în deplasare cu 2-0, s-au calificat în finală cu scorul general de 4-1.
Gazdele au avut emoţii în partida-retur, întrucât Jonathan Calleri a deschis scorul în minutul 9 şi a dat speranţe echipei sale la o eventuală calificare.
Gruparea columbiană a restabilit însă echilibrul peste 7 minute prin Miguel Borja.
Tot Borja a transformat un penalty pe final de meci şi a adus victoria echipei sale.
Atletico Nacional va juca în finala Cupei Libertadores cu învingătoarea dublei manşe dintre gruparea argentiniană Boca Juniors şi Independiente del Valle din Ecuador.