Execuții formidabile. Speranțele rușilor la EURO-2016, spulberate de slovaci

015 июня 2016
Slovacia a învins cu 2-1 reprezentativa Rusiei în grupa B de la EURO-2016. Jucătorul decisiv al partidei a fost starul echipei slovace Marek Hamşik. Iniţial fotbalistul lui Napoli i-a dat o pasă superbă printre doi fundaşi lui Vladimir Weiss, care i-a trimis la plimbare printr-o fentă subtilă şi a deschis scorul printr-un şut imparabil în minutul 32.

Apoi Hamsik a majorat avantajul echipei sale în ultimul minut al primei reprize, reuşind o execuţie formidabilă din marginea careului.

Rusia a redus din handicap în minutul 80 prin Denis Gluşakov. Elevii lui Leonid Sluţki au atacat în valuri pe final, însă nu au putut să egaleze.
Astăzi în grupa B va avea loc un alt duel. Anglia şi Ţara Galilor îşi vor măsura puterile într-un derby britanic.