Mexic a fost UMILITĂ de Chile în sferturile de finală la Copa America Centenario

019 июня 2016
Umilință istorică pentru Mexic la Copa America. Echipa antrenată de Juan Carlos Osorio a pierdut cu 0-7 partida cu Chile din sferturile de finală la Copa America Centenario. Această înfrângere a devenit cea mai drastică suferită de Mexic într-o competiție oficială.
Conduși cu 2-0 la pauză, mexicanii au cedat complet în repriza secundă, când au încasat nu mai puțin de 5 goluri. Eroul chilienilor a fost Eduardo Vargas, care a înscris de 4 ori.
Din celelalte trei goluri ale chilienilor, două au fost înscrise de Puch, iar unul - de Alexis Sanchez. Până la această umilință, naţionala Mexicului a avut o serie de 22 de meciuri fără înfrângere.
Într-un alt meci din sferturi, echipa Argentinei a învins-o categoric pe cea a Venezuelei cu scorul de 4-1.
Pentru naţionala "albi-celeste" au marcat Higuain, de două ori, Messi şi Lamela. Golul de onoare al Venezuelei a fost înscris de Salomon Rondon.
În semifinale la Copa America Centenario, vicecampioana mondială, Argentina, se va confrunta cu gazdele competiției, Statele Unite ale Americii, iar Chile va întâlni Columbia.