Dispută acerbă în finala Copei Libertadores! Independiente del Valle a remizat în meciul cu Atletico Nacional

021 июля 2016
Dispută acerbă în finala Copei Libertadores! Independiente del Valle din Ecuador a remizat în prima manșă, pe teren propriu, cu formaţia columbiană Atletico Nacional Medellin, scor 1-1.
Oaspeţii au deschis scorul în minutul 36 prin Berrio și au condus pe tabelă mai bine de o repriză.
Finalul meciului a fost unul tensionat, echipa gazdă, Independiente a rămas fără unul dintre cei mai buni jucători, Jose Angulo. Acesta a fost accidentat după un fault dur al lui Elkin Blanco.
Independiente a reuşti să egaleze imediat prin Mina Meza.
Meciul retur al finalei va avea loc în Columbia pe 28 iulie. Independiente nu a câştigat niciodată Copa Libertadores, iar Atletico Nacional a cucerit o singură dată trofeul, în 1989.