Radu Albot a fost eliminat de la Wimbledon. Tenismanul a pierdut în patru seturi în faţa lui Bernard Tomic

030 июня 2016
Radu Albot a fost eliminat de la turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. Cel mai bun tenismen moldovean al momentului a pierdut în patru seturi în faţa lui Bernard Tomic în runda a doua.
Australianului, care ocupă locul 19 în clasamentul mondial, a câştigat primele două seturi cu 7-6, 6-3, însă Albot nu a renunţat şi și-a adjudecat următorul act cu 7-6.
Tomic s-a impus cu 6-3 în cel de-al patrulea set şi a ajuns în şaisprezecimi. Datorită calificării în etapa a doua de la Wimbledon jucătorul moldovean a câştigat 60 de mii de euro şi 45 de puncte ATP.
Totodată, Albot a stabilit cea mea bună performanţă din istoria tenisului moldovenesc, reuşind să treacă o rundă la un turneu de Grand Slam. Tenismanul nostru se află în prezent pe poziţia cu numărul 110 în topul mondial.