PSG se distanțează

030 ноября 2017

PSG a mai obținut o victorie în campionatul Franței. Vedetele Neymar și Cavani au semnat golurile vicecampioanei.  Lider detașat în Franța, PSG a punctat doar la impresia artistică, nu și pe tabelă, în prima repriză a meciului cu Troyes. Neymar a reușit faza meciului, cu o rabona, după care Cavani a ratat cu seninatate de la 11 metri, în minutul 41. Brazilianul a dat tonul victoriei parizienilor în minutul 73, cu cel de-al 9-lea gol al sezonului în Ligue 1. Cavani s-a revanșat în minutul 90 și, cu 17 goluri, s-a distanțat la 4 de atacatul lui Monaco, Falcao, al doilea clasat în ierarhia golgheterilor. Învingătoare cu 2-0, PSG e la 10 puncte de Marseille, care a profitat de înfrangerile celor de la Monaco și Lyon și a urcat pe a doua treaptă a podiumului.