Radu Albot a pierdut meciul cu Viktor Troicki în primul tur la US OPEN

031 августа 2016
Tenismanul moldovean Radu Albot a pierdut dramatic partida din primul tur al turneului de Mare Șlem de la US Open.
Jucătorul nostru a pierdit în 5 seturi în fața sârbului Viktor Troicki după o partidă ce a durat 4 ore și 23 de minute.
Albot a câștigat primele două acte cu 7-5 și 6-3 și a fost la un pas de victorie.
A urmat însă o replică dârză a lui Troicki. El s-a impus cu același scor de 6-4 în următoarele două seturi și a dus meciul în set decisiv.
Ultimul act a fost cel mai tensionat.
Troicki a condus cu 4-1, dar Albot a reușit să egaleze și soarta învingătorului s-a decis la tie-break.
În tie-break jucătorul nostru a condus cu 4-0 și avea nevoie de doar 3 puncte pentru a câștiga, dar în final a pierdut cu 5-7, iar setul cu 6-7, și, odată cu el, și meciul.
Datorită acestei evoluții cel mai bun tenisman moldovean al momentului a câștigat 10 puncte ATP și peste 43 de mii de dolari.
Pentru al doilea an consecutiv Albot a terminat evoluția în runda inaugurală a turneului de la Flushing Meadows.
Competiția din Statele Unite ale Americii este ultima din seria turneelor de Mare Șlem din acest an.