Liga Campionilor şi-a desemnat toate semifinalistele

Liga Campionilor şi-a desemnat toate cele 4 echipe calificate în careul de aşi.

Real Madrid şi Chelsea au făcut pasul spre semifinale, iar acum vor ţinti cucerirea trofeului. Aristocraţii din Londra au învins din nou Benfica Lisabona de data aceasta cu 2-1. Lampard a deschis scorul în minutul 22 dintr-un penalty obţinut de Ashley Cole. Lusitanii au mai primit o lovitură până la pauză, Maxi Pereira fiind eliminat. Cât n-ar fi de straniu însă rămânerea cu un om mai puţin nu a descurajat-o pe Benfica care a egalat cu 5 minute înainte de final prin Javi Garcia. Mai multe de atât portughezii nu au reuşit, ba chiar au mai încasat un gol la reuşita superbă a lui Raul Meireles.

Chelsea va juca în semifinale cu Barcelona, confruntarea va fi a 4-a în ultimii 12 ani dintre aceste formaţii în faza eliminatorie. Tot în semifinale a ajuns şi Real Madrid care a făcut show cu APOEL Nicosia. Galacticii au bătut cu 5-2, iar acum vor da piept cu Bayern Muchen. Primele meciuri din semifinale se vor disputa pe 17 şi 18 aprilie.