Performanţă senzaţională pentru CSCA-Rapid în Cupa Moldovei

Performanţă senzaţională pentru CSCA-Rapid Ghidighici.

Echipa antrenată de Iurie Osipenco s-a calificat în premieră în finala Cupei Moldovei după ce a trecut dramatic de Sheriff Tiraspol. Calificarea militarilor este cu atât mai importantă, fiind obţinută dramatic la penalty-uri. Golul lui Miral Samardzic din minutul 49 nu ancipata furtuna care a fost declanşată ulterior.

CSCA-Rapid a egalat prin autogolul lui Tarkhnishili în minutul 88, iar timplul regulamentar s-a încheiat 1-1. Prelungirile s-au încheiat nedecis, iar la loviturile de departajare eroul rapidiştilor a fost Vladimir Livşiţ. Acesta a parat loviturile lui Pesic şi Tarkhnishvili, iar în final CSCA-Rapid a bătut cu 4-2.

Adversara celor de la CSCA-Rapid din finală va fi Milsami Orhei. Elevii lui Sergiu Cleşcenco au bătut cu 5-4 pe Dacia, iar acum pe 27 mai va juca pe teren propriu cu trofeul pe masă. Câştigătoarea Cupei Moldovei va juca în preliminariile Ligii Europei.