Sheriff nu i-a lăsat nicio şansă Olimpiei

Sheriff Tiraspol s-a distanţat din nou la 8 puncte în fruntea Diviziei Naţionale. Elevii lui Mihai Stoichiţă au trecut acasă de Olimpia cu 3-0, în cadrul etapei a 18-a din Divizia Naţională.

Prima ocazie a Sheriff-ului a venit în minutul 17. Balima i-a centrat perfect lui Alexandru Dedov, care a ratat incredibil din câţiva metri. Peste câteva minute deja Stanojevic şi-a încercat norocul de la distanţă.

Sheriff a marcat prin Balima, însă tuşierul Oleg Molceanov a anulat golul africanului pe motiv de offside. Sheriff a deschis scorul prin acelaşi Balima în minutul 41. Pesic a fost altruist, i-a pasat în faţă lui Balima care a îndeplinit o simplă formalitate.

Minutul 43 a adus şi cea mai curioasă fază a fotbalului moldovenesc din ultimii ani. Olimpia reuşeşte egalitatea prin Toyoshima din pasa lui Adaramola. Tuşierul Anatolie Bodean a anulat reuşita, iar mai mulţi jucători de la Olimpia s-au repezit să ceară explicaţii. Sheriff a plecat pe o contră. Pesic a pasat pentru Dedov care a înscris, însă la fel din offside.

Viespele au făcut 2-0 în minutul 51. Pesic a profitat de o greşeală a lui Cristofovici şi l-a învins pe goalkeeper dintr-un unghi mort. Olimpia puteau reuşi golul consolării prin Julius Adaramola, care a trimis balonul în transversală. Peste un minut Bogatyrev a fost periculos ratând încredibil.