Zimbru - Dacia 1-1 în derby-ul capitalei

Zimbru şi Dacia au remizat, 1-1, în cel mai aşteptat meci al acestei runde cu numărul 13 din Divizia Naţională a Moldovei.

Oleg Molla a deschis scorul în minutul 29, după ce a reluat în plasă o respingere greşită. În repriza secundă, Milos Krkotic a egalat cu ceva emoţii, după ce a executat un penalty în minutul 56.

Veteranul din apărarea galben-verzilor, Kuzneţov, a fost cel care a greşit decisiv la faza penalty-ului. Jocul a fost frumos, pe contre, cu multe faze la ambele porţi. Egalul nu ajută pe niciuna dintre formaţii în cursa de urmărire a celor de la Sheriff Tiraspol, care tot azi a învins Academia cu 3-0, prin golurile marcate de Metoua, Balima şi Pașcenco.

În clasament, transnistrenii au 37 de puncte, cu 11 mai multe decât Dacia. Rapid Ghidighici e pe locul 3, cu 21 de puncte în cont.

Zimbru - Dacia (1-0) 1-1

Goluri: Molla, 29, 1-0, Krkotic, 56 (p) 1-1

Zimbru: Calancea, Cucu (A.Antoniuc, 62), Şişchin (Sackey, 87), Shuster, Balaşa, Tumbasevic Zastavnyi, Cuzneţov, Molla, Catan, Derkach (Anton, 66)

Dacia: Gaiduchevici, Pasmac, De Lima, E.Grosu, Josan (Carauş, 92), Cojocari, Krkotic, Stjepanovic (Nemerenco, 84), Lapushenko (D.Popovici, 46), Pavlov (Orbu, 70), Mamah

Avertizări: Lapushenko (D), 17, Balaşa (Z), 34, E.Grosu (D), 49, Cojocari (D), 74, D.Popovici (D), 89

Arbitri: Gheorghe Malinovschi (Chişinău), Andrei Semeniuc şi Grigore Ciobanu (ambii din Bălţi), al patrulea arbitru: Andrei Ceban (Chişinău)

21 octombrie. Chişinău, arena principală a CS Zimbru, aproximativ 1000 de spectatori.

Statistica meciului: şuturi pe poartă 2-4, şuturi pe lângă poartă 4-10, cornere 4-5, offsideuri 1-6, faulturi 21-22.