Alexandru Gaţcan a înscris un gol împotriva deţinătoarei Cupei UEFA

Rostov s-a impus pe teren propriu în faţa uneia dintre favoritele competiţiei, Zenit, cu scorul de 2-1. Gaţcan a pasat la primul gol şi a adus victoria echipei sale în minutul 86. Rostov se află pe locul7 în clasament, la doar 2 puncte în spatele liderei Rubin.

Sergiu Covalciuc a făcut tuşa în meciul pierdut de Spartak cu Dinamo Moscova, scor 0-2. Stanislav Ivanov a fost introdus doar în prelungiri iar Lokomitov s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Spartak Nalcik.

Alexandru Epureanu a fost integralist în victoria echipei sale, FC Msocova, cu Amkar, scor 0-1. Triumfător a fost şi Valeriu Catânsus. Tomi s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Terk Groznâi. În fine, Victor Golovatenco a jucat tot meciul pentru Himki, iar echipa acestuia a remizat pe teren propriu cu Kubani, scor 2-2.