Victor Golovatenco a triumfat în derby-ul moldovenilor din Rusia

017 septembrie 2012

Victor Golovatenco a câştigat duelul cu Serghei Alexeev din liga a doua din Rusia.

Sibir Novosibirsk a trecut cu 2-1 în deplasare de Enisey Krasnoyarsk, în cadrul etapei a 12-a. Sibir a deschis scorul prin Kulchiy în minutul 13 după ce l-a învins pe Borodin cu un şut de la distanţă. Enisey a egalat peste 4 minute prin Bazanov.

Golul victoriei a fost marcat de acelaşi Kulchiy în minutul 80. Victor Golovatenco a jucat toate cele 90 de minute pentru Sibir, în timp ce Serghei Alexeev i-a lăsat locul în teren lui Vyacheslav Chadov cu 15 minute înainte de final. Celălalt moldovean de la Enisey Valeriu Ciupercă nu a fost nici măcar rezervă.

Victoria a urcat-o pe Sibir pe locul 8 cu 14 puncte. De partea cealaltă are la fel 14 puncte însă ocupă locul 10.