Zi fără medalii la Eilat

Prima zi fără medalii obţinute de halterofilii moldoveni, la Campionatele Europene de juniori şi tineret, care se dispută la Eilat, în Israel.

Ecaterina Tretiacova, la junioare 63 de kilograme, s-a clasat pe locul 7 în toate cele trei ierarhii, la smuls, aruncat şi total. Marin Bologan, la juniori 85 de kilograme, a concurat în finala B, a sportivilor mai slab cotaţi. El nu a reuşit cine ştie ce nici măcar la această categorie obţinând locul 6 la smuls, doi la aruncat şi 4 la total.

Singurul sportiv care ne-a reprezentat mai bine a fost Dumitru Captari, la tineret, categoria de greutate 77 de kilograme. Conaţionalul nostru a ridicat 138 la smuls, pentru locul 5, dar şi 177 la aruncat. Cu această ultimă performanţă, el s-a clasat pe locul 4 atât la aruncat, cât şi la total, dar, din nefericire, a rămas în afara medaliilor.