**VIDEO** Dorit de Chelsea și Borussia, un puști de 17 ani a reușit golul anului în Belgia

VIDEO Gent - Anderlecht 2-1. Gent a învins-o pe Anderlecht cu scorul de 2-1, joi seara, iar formația din Bruxelles nu mai speră la titlu în Belgia.

Totuși, campioana a izbutit golul sezonului din Belgia, după reușita senzațională a lui Yoeri Tielemans, care a egalat pentru Anderlecht, în repriza secundă a jocului cu Gent.

În minutul 58, oaspeții au beneficiat de un corner executat de Defour, balonul a fost respins de jucătorii gazdelor, însă doar până la Tielemans, care a preluat și marcat un gol superb, de la peste 30 de metri, fără nicio șansă pentru Sels, luat și el prin surprindere de această execuție.

În vârstă de 17 ani, internaționalul de tineret belgian Yoeri Tielemans este la al șaselea gol pentru Anderlecht în sezonul 2014-2015, anunțându-se o mare promisiune pentru fotbalul european.

Presa din Spania scrie că Tielemans va ajunge la Atletico Madrid în vară, însă de belgian se mai interesează alte două echipe importante, Chelsea și Borussia Dortmund.

12 milioane de euro este cota de piață a lui Tielemans, conform transfermarkt.de