Marea Britanie - România 8-18. Calificați la Campionatul European

**VIDEO** Marea Britanie - România 8-18. Calificați la Campionatul European

Naţionala de polo a României s-a calificat pentru a 8-a oară consecutiv la turneul final al Campionatului European. Echipa antrenată de Dejan Stanojevic a învins, în deplasare, Marea Britanie cu 18-8.

După 18-7 pe teren propriu, poloiştii români s-au impus şi în deplasare, în fața reprezentativei Marii Britanii şi și-au asigurat prezența la întrecerea europeană.

Condusă cu 5-3 după primul sfert, România a restabilit egalitatea până la pauza mare, 6-6. În partea a doua a meciului, tricolorii au preluat controlul: au înscris de 12 ori şi au primit doar 2 goluri.

România s-a impus cu 18 la 8 şi va lupta pentru medalii la Europenele de la Budapesta, competiție programată între 14 şi 27 iulie.

Cel mai bun rezultat al tricolorilor la turneul continental a fost locul 4 obţinut atât în 1993, la Sheffield, cât şi în 2006, la Belgrad.