Paris Saint Germain a cucerit Supercupa Franţei

02 августа 2014

Paris Saint Germain a cucerit Supercupa Franţei pentru al doilea an consecutiv şi pentru a patra oară în istorie. PSG s-a impus cu 2-0 în faţa echipei Guingamp în partida care s-a disputat la Beijing. Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul în minutul 9 al meciului.

Acelaşi Ibrahimovic a stabilit scorul final în minutul 20, din penalty. Guingamp, care a cucerit Cupa Franţei la sfârşitul sezonului trecut a ratat o lovitură de la 11 metri prin Yatabare.

Din acest meci a lipsit fundaşul David Luiz, care se află în vacanţă în Brazilia. El a urmărit partida la televizor şi s-a bucurat pe twitter de succesul lui PSG.

Din 2008, SuperCupa Franţei nu se mai joacă în Hexagon. Acum trei ani, ea s-a desfăşurat în Canada, iar cea mai exotică destinaţie a fost în 2013, când s-a disputat în Gabon. Lyon a câştigat de cele mai multe ori Supercupa Franţei, reuşind să cucerească acest trofeu de 8 ori.