Franţa, în sferturi la mondial

02 октября 2015

Naționala de rugby a Franței a învins prima reprezentativă a Canadei, scor 41-18, și și-a asigurat calificarea în faza următoare a competiției. Succes şi pentru Ţara Galilor în disputa cu Fiji.

Chiar dacă nu au convins în prima repriză, ''cocoșii galici'' au reușit în cele din urmă cinci eseuri și au luat și punctul bonus ofensiv, urmând să înfrunte Irlanda, pe 11 octombrie, la Cardiff, pentru a determina câștigătoarea grupei. Tot joi, într-o partidă ce a contat pentru Grupa A, Țara Galilor a învins reprezentativa din Fiji, scor 23-13. Galezii au reușit doar două eseuri și nu a obținut punctul bonus ofensiv. „Roș-albii” au ajuns la a treia victorie în tot atâtea meciuri, fiind liderul Grupei A. Galezii ar putea obține calificarea în sferturile de finală sâmbătă, în cazul în care Anglia va pierde meciul cu Australia.