Benga le-a adus ploieștenilor un punct, dar trebuia eliminat în prima repriză

02 декабря 2013

></p><p><strong>Fundașul central al celor de la Petrolul a marcat golul egalizator, cu 12 minute înainte de final, dar el a fost protagonistul unei faze, în prima repriză, care a incitat spiritele la final.</strong></p><p>Steaua - Petrolul, derby-ul etapei a 16-a, s-a terminat la egalitate, scor 1-1 <a href=(VIDEO). După ce roș-albaștrii au deschis scorul la chiar ultima fază a primelor 45 de minute, prin Prepeliță, ploieștenii au restabilit egalitatea în minutul 78, grație reușitei lui Benga.

Fundașul central al prahovenilor a fost însă protagonistul unei faze care a incitat spiritele după fluierul de final al lui Ovidiu Hațegan. În prima repriză, când scorul era 0-0, în minutul 32, Hoban l-a câlcat intenționat pe Popa, chiar pe tendoane, dar n-a fost eliminat.

Mai mult, asistentul Adrian Ghinguleac a făcut semn că n-a fost nimic, în timp ce Hațegan a îndemnat jucătorii la calm.

Oficialii campionilor au reclamat, la finalul partidei, această fază. Mihai Stoica, managerul general al Stelei, a spus că este viciere de rezultat (DETALII).