Dunărea - Corona 20-22. La 34 de ani, Brădeanu a fost cea mai bună

03 февраля 2014

**VIDEO** Dunărea - Corona 20-22. La 34 de ani, Brădeanu a fost cea mai bună

În direct la Digi Sport 3, Corona Braşov a reuşit a 12-a victorie în Liga Naţională de handbal.

Jucătoarele antrenate de Bogdan Burcea s-au impus pe terenul Dunării Brăila (22-20) şi rămân la 5 puncte în spatele liderului HCM Baia Mare. Prima repriză a fost una echilibrată. Gazdele au condus cu două goluri în startul partidei, însă ardelencele au ţinut pasul cu adversarele, iar la pauză scorul a fost egal, 11-11.

Corona s-a aflat în avantaj prima oară imediat după reluare, însă handbalistele antrenate de Alexandrina Soare s-au desprins la trei goluri cu un sfert de oră înaintea finalului.

Alexandra Ţăcălie a schimbat însă soarta partidei, cu patru goluri în zece minute, iar Corona s-a impus cu 22-20.

Denisa Dedu şi Gabriela Vasile s-au remarcat cu 12, respectiv 13 parade. La 34 de ani, Aurelia Brădeanu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 7 goluri.