Spaniolul Jorge Lorenzo a câştigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP

Pilotul Jorge Lorenyo a luat titlul la MotoGP, pentru că a fost mai bun decât campionul mondial Marc Marquez şi liderul clasamentului general, Valentino Rossi.

După ce a obţinut primul pole-position al sezonului, Jorge Lorenzo a reușit la Jerez și prima sa victorie din 2015. Spaniolul s-a impus în Marele Premiu al Spaniei în fața campionului mondial, Marc Marquez. Locul trei a fost ocupat de Valentino Rossi, care astfel s-a clasat pe podium pentru a 200-a oară în carieră.

Jorge  Lorenzo a ajuns la 55 de victorii în carieră, depășindu-l pe Mike Doohan. Astfel, spaniolul a urcat pe locul 5 în clasamentul all-time al victoriilor obţinute în Motomondialul de viteză.

După patru etape, Valentino Rossi este lider în clasamentul general, acumulând 82 de puncte. Pe locul secund rămâne în continuare Andrea Dovizioso, cu 67 de puncte, în timp ce învingătorul etapei de la Jerez, Jorge Lorenzo a urcat pe locul trei la general. Marc Marquez ocupa abia locul patru, cu 56 de puncte.

Următoarea etapă a Motomondialului de viteză va avea loc pe 17 mai, la Le Mans, Franţa.