Cei mai buni jucători de tenis din Moldova şi Egipt, sleiţi după evoluţia la Sala Polivalentă

04 февраля 2014

Cupa Davis l-a lăsat fără puteri! După ce a jucat trei meciuri în trei zile contra Egiptului, Radu Albot a plecat în India, unde a participat la turneul Challenger de la Chennai

Cel mai bun tenismen din Moldova a fost eliminat chiar în prima rundă a competiţiei. Albot a pierdut meciul cu Steven Diez, din Canada, cu 1-6 6-3 5-7. La acelaşi turneu a evoluat şi cel mai bun jucător al egiptenilor, Mohamed Safwat, care a jucat recent contra Moldovei în Cupa Davis.

Safwat a pierdut şi el în prima rundă, fiind învins de indianul Saketh Myneni, în două seturi. Eşecul lui Radu Albot a venit la o zi după ce acesta a coborât o poziţie în clasamentul ATP. În prezent, moldoveanul ocupă poziţia a 168-a în topul celor mai buni tenismeni din lume.