St. Mirren - Celtic 0-2. Oaspeții s-au desprins în repriza secundă

**St. Mirren - Celtic 0-2.** Oaspeții s-au desprins în repriza secundă

ÎN DIRECT la Digi Sport, liderul din Scoția, Celtic, a câștigat cu 2-0 pe terenul ultimei clasate, St. Mirren.

Oaspeții au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 26, atunci când șutul lui Commons a fost respins de Ridgers. Portarul lui St. Mirren s-a remarcat apoi și in minutul 34, la execuția lui Forrest.

Celtic a marcat până la urmă în repriza secundă, după ce Forrest l-a învins pe Ridgers din pasa lui Matthews.

Același Forrest a fost implicat și în faza penalty-ului obținut de Celtic în minutul 79. Bulgarul Genev a blocat mingea cu mâna, iar Johansen a stabilit scorul final de la 11 metri.

Celtic rămâne lider detașat în Scoția și are 8 puncte avans față de Aberdeen.

ST. MIRREN (4-1-4-1): Ridgers - Naismith, McAusland, Genev, Tesselaar - Goodwin - Dayton (Thompson 78) Mallon (Sanupe 78) McGinn, Sadlier (Morgan 72) - Arquin

Antrenor: Gary Teale

CELTIC (4-2-3-1): Gordon - Matthews (Ambrose 65) Denayer, van Dijk, Izaguirre - Brown, Johansen - Forrest, Commons (Mackay-Steven 72), Armstrong (Bitton 65) - Stokes

Antrenor: Ronny Deila