Reuşită incontestabilă! Zenit Sankt-Petersburg s-a calificat în optimile de finală ale UCL

Zenit Sankt-Petersburg a devenit a treia echipă calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor! Formația din Rusia și-a asigurat calificarea după ce a învins în deplasare Lyon cu scorul de 2-0.

Ambele goluri au fost marcate de atacantul Artiom Dziuba în fiecare repriză. Pentru Zenit aceasta a fost a patra victorie consecutivă în grupele Ligii Campionilor.

În celălalt meci al grupei D, Valencia a pierdut surprinzător partida cu Gent, scor 0-1.

AS Roma și Bayer Leverkusen au oferit un nou meci fabulos. După ce în partida tur s-a încheiat cu scorul de 4-4, în retur gruparea italiană s-a impus cu 3-2.

Roma a condus cu 2-0, însă Bayer a egalat la începutul reprizei secunde. Gazdele au marcat totuși golul victoriei în minutul 80 prin Miralem Pjanic.

Barcelona a reușit să învingă BATE Borisov cu 3-0 după două goluri marcate de Neymar și unul de Luis Suarez.

Bayern Munchen s-a distrat pe teren propriu cu Arsenal Londra, învingând cu 5-1.

În celălalt meci al grupei F, Oympiakos a învins Dinamo Zagreb cu 2-1.

În grupa G, Chelsea Londra s-a impus în fața formației Dinamo Kiev cu 2-1, iar Maccabi Tel Aviv a pierdut duelul cu FC Porto, scor 1-3.