Golden State Warriors a câştigat partida cu Cleveland Cavaliers

Golden State Warriors a câștigat și cel de-al doilea meci al finalei play-off-ului ligii profesioniste nord-americane de baschet.
"Războinicii" din San Francisco i-au spulberat de această dată pe "cavalerii" din Cleveland, învingându-i cu 33 de puncte diferență, scor 110-77. Campioana în exerciţiu conduce cu 2-0 în seria finalădupă două partide jucate pe teren proriu.
Golden State a avut probleme doar în primul sfert, câștigat de baschetbaliștii din Cleveland cu 21-19. Oaspeții, însă, nu au ţinut ritmul în continuare. "Warriors" s-a impus în fiecare din următoarele trei sferturi şi a obţinut o victorie concludentă.
Spre deosebire de prestațiile sale din alte partide, starul lui Warriors, Stephen Curry, nu a mai fost decisiv. Draymond Green a acumulat 28 de puncte şi a fost cel mai bun marcator al meciului.
Următoarele două confruntări dintre cele două finaliste ale play-off-ului NBA se vor disputa pe terenul lui Cleveland Cavaliers, proxima fiind programată pentru data de 9 iunie.
Campioană va deveni echipa ce va obţine prima 4 victorii.