Clipe dramatice la Cupa Mondială de schi alpin. O sportivă din Elveţia a fost la un pas de o accidentare dură

07 февраля 2016

Corinne Suter si-a pierdut echilibrul şi a căzut în timpul cursei desfăşurate în stațiunea germană de sporturi de iarnă Garmisch-Partenkirchen. Elveţianca nu a putut continua cursa la Cupa Mondială de schi alpin, deoarece s-a accidentat la picior.

Competiţia a fost câştigată de o altă schioare din Elveţia, Lara Gut. Ea a devansat-o cu 15 sutimi de secundă pe germanca Victoria Rensenburg, ocupanta locului secund.

Marea favorită, americanca Lindsey Vonn, învingătoare în primele trei concursuri de super-uriaș din acest sezon, s-a clasat de această dată doar pe poziția a treia, la 23 sutimi de învingătoare.

Vonn rămâne lider al clasamentului general, însă diferența față de Lara Gut s-a redus la 87 de puncte.

Cupa Mondială feminină de schi alpin va continua la Crans Montana, în Elveția, unde pentru weekend sunt programate o coborâre și o combinată alpină.