Novak Djokovic a devenit dublu campion la Wimbledon

Novak Djokovic a devenit pentru a doua oară campion la Wimbledon. Sârbul l-a învins într-o finală dramatică pe elveţianul Roger Federer, care a câştigat competiţia londoneză de şapte ori până acum. Djokovic s-a impus cu 3-2 la seturi.

Novak Djokovic s-a impus cu emoţii în finala cu Roger Federer de la Wimbledon, după un meci care a durat aproape patru ore. Sârbul a pierdut la tie-break primul set 6-7, dar s-a impus în următoarele două cu 6-4, 7-6.

Federer a egalat la doi după cel de-al patrulea set, dar Djokovic s-a impus în setul decisiv, scor final 6-7, 6-4, 7-6, 5-7, 6-4.

După ce a câştigat partida, considerată de specialişti una dintre cele mai specaculoase finale din istoria turneului londonez, Djokovic a sărbătorit succesul în stilul său.

După acest succes Novak Djokovic a revenit pe prima poziţie a clasamentului mondial de tenis. Sârbul a mai câşltigat o singură dată până acum titlul la Wimbledon, în anul 2011.