Sărbătoare la Middlesbrough! Echipa lui Karanka a revenit în prima divizie a fotbalului din Anglia

Sărbătoare la Middlesbrough! Echipa de fotbal din acest oraş a revenit pentru prima dată din 2009 în prima divizie a fotbalului din Anglia.
Formaţia antrenată de Aitor Karanka a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu Brighton & Hove Albion din ultima etapă a competiției în Championship, și a obținut promovarea.
Cele două adversare se aflau la egalitate de puncte și împărțeau locurile 2-3, în urma lui Burnley, deja promovată.
Conform regulamentului, doar secunda clasată promova direct, iar lui Middlesbrough, care avea avantajul golaverajului îi era suficientă și o remiză.
Middlesbrough a deschis scorul rapid, în minutul 13, prin Cristhian Stuani.
Dale Stephens a adus oaspeților egalarea la începutul reprizei secunde. Peste 4 minute după golul marcat el a fost eliminat pentru un fault.
Un punct a fost suficient lui Middlesbrough pentru a păstra locul secund în clasament, ce asigură promovarea in prima ligă.
Cea de-a treia echipă promovată urmează să fie stabilită după un play-off la care vor participa echipele clasate pe locurile 3-6, adică, Brighton, Hull City, Derby County și Sheffield Wednesday.