Manchester City este aproape calificată în finala Cupei Angliei

Manchester City e ca şi calificată în finala Cupei Ligii Angliei. "Cetăţenii" au umilit în prima manşă a semifinalelor West Ham, impunându-se cu un scor de tenis, 6-0.

Fosta campioană a Angliei a marcat câte trei goluri în fiecare repriză. Alvaro Negredo a reuşit o dublă într-un interval de 15 minute, iar Yaya Toure a făcut 3-0 cu cinci minute înainte de pauză. Negredo a reuşit hat-trick-ul la începutul reprizei secunde, iar ultimele două goluri i-au aparţinut lui Edin Dzeko.

La rândul său, formaţia West Ham United a suferit a doua umilinţă la rând, după ce acum 4 zile a fost eliminată din Cupa Angliei, fiind învinsă de echipa din eşalonul secund al fotbalului englez, Nottingham Forest cu 5-0.

În celălalt meci al primei manşe din semifinale, Manchester United a pierdut în faţa lui Sunderland cu 1-2.