Primul assist pentru Arda Turan la Barç a, după doar 8 minute. Granada, veche cunoștință

După ce debutase ca titular în Cupa Regelui, cu Espanyol, pe Camp Nou, scor 4-1 pentru trupa blaugrana, Arda Turan a jucat pentru prima oară în tricoul catalanilor în campionat, sâmbătă, cu Granada. După doar opt minute de la startul meciului, mijlocașul turc a reușit primul său assist.

Arda Turan i-a pasat decisiv lui Leo Messi, în minutul 8 al partidei Barcelona-Granada de pe Camp Nou, iar argentinianul a deschis scorul cu un șut din prima, cu stângul, din careul mic, pe sub goalkeeperul andaluzilor.

A fost a 20-a pasă decisivă a lui Arda Turan în La Liga. Ultima, surprinzător, a venit tot împotriva Granadei, acum aproape un an, pe 18 ianuarie 2015, pe când evolua la Atletico. Atunci, la primire s-a aflat Raul Garcia.