Napoli - Lazio 0-1. Echipa lui Ștefan Radu va juca finala Cupei Italiei!

**VIDEO** Napoli - Lazio 0-1. Echipa lui Ștefan Radu va juca finala Cupei Italiei!

Napoli pornea cu prima șansă la calificarea în finala Cupei Italiei, după egalul din tur (1-1), însă Lazio a reușit sa dea lovitura. Fără Radu Ștefan, accidentat, oaspeții au avut primele emoții în minutul 29, când Gabbiadini a nimerit bara.

Partea secundă a fost mult mai animată. Napoli a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului (51), după care a venit și prima șansă de gol pentru oaspeți. Intrat în minutul 67, Lulic l-a ajutat pe Andujar să se remarce (76).

Gazdele au simțit pericolul și au încercat să tranșeze disputa - Hamsik nu a găsit însă drumul spre gol (77). Minutul 79 l-a adus din nou în fața porții pe Lulic - a înscris din pasa lui Felipe Anderson golul care o duce pe Lazio în finală. Tot bosniacul a fost decisiv spre final: i-a refuzat lui Insigne golul care putea trimite meciul în prelungiri (87).

Finala Cupei Italiei va avea loc la Roma, pe 7 iunie, ÎN DIRECT pe Digi Sport, cu fazele VIDEO pe www.digisport.ro.

Napoli (4-2-3-1): Andujar - Maggio, Albiol, Britos, Ghoulam - Inler, Gargano (85 Insigne) - Gabbiadini (73 Callejon), Hamsik, Mertens (68 De Guzman) - Higuain. Antrenor: Rafael Benitez

Lazio (4-3-3): Berisha - Basta, De Vrij, Mauricio, Braafheid (84 Cavanda) - Cataldi (55 Mauri), Biglia, Parolo - Candreva (67 Lulic), Klose, Felipe Anderson. Antrenor: Stefano Pioli