Răsturnări de situaţie în liga nord-americană de hochei. Suporterii lui Dallas Stars, dezamăgiţi

Surpriză în liga profesionistă nord-americană de hochei. Liderul Conferinţei de Vest, Dallas Stars, a pierdut cu 1-2 partida cu Minnesota Wild. Stars a suferit a 4-a înfrângere din ultimele 5 meciuri disputate.

Partida de pe teren propriu cu Minnesota Wild a adus încă o dezamăgire pentru suporterii lui Dallas Stars. Liderul Conferinţei de Vest a pierdut meciul cu 1-2.

În repriza secundă oaspeţii au marcat două goluri, prin Ryan Carter şi Tomas Vanek.

Dallas Stars a putut doar să reducă din diferenţă, după reuşita căpitanului Jammie Benn.

În pofida înfrângerii, Dallas Stars rămâne în continuare pe primul loc în Conferinţa de Vest.

Vicecampioana din sezonul trecut, Tampa Bay Lightning a învins dramatic Vancouver Canucks.

Scorul la finalul timpului regulamentar a fost egal, 2-2, după ce Canucks a restabilit echilibrul cu mai puţin de 3 minute înainte de final.

Au urmat prelungurile şi Tampa Bay Lightning a câştigat graţie golului înscris de rusul Nikita Kucerov.

Într-o altă partidă din NHL, Pittsburgh Penguins s-a impus cu 3-1 în faţa echipei Montreal Canadiens.

Unul dintre cei mai buni jucători ai meciului a fost portarul ”pinguinilor” Marc-Andre Fleury, care a apărat 33 din cele 34 şuturi.