Benfica-PSG 2-1. Portugalia nu le priește parizienilor

011 декабря 2013

></p><p><strong>Benfica</strong> a învins cu 2-1 pe <strong>Paris Saint-Germain</strong>, dar a fost doar o victorie de palmares. Lusitanii sperau la un pas greșit al celor de la Olympiacos în meciul cu Anderlecht pentru a mai avea speranțe, pentru că grecii aveau avantajul duelurilor directe.</p><p>Francezii au deschis scorul prin Cavani încă din minutul 37. Uruguayanul a reluat simplu în plasă și a bifat a patra sa reușită în acest sezon de UEFA Champions League. Însă Benfica a egalat înainte de pauză prin Lima, care a transformat un penalty acordat pentru faultul comis de Traore la Silvio. În minutul 58, portughezii au înscris golul victoriei prin Gaitan.</p><p>PSG încheie grupa pe primul loc și așteaptă, împreună cu Olympiacos, tragerea la sorți a optimilor, în timp ce Benfica va evolua în Europa League. <strong>Cu toate acestea, parizienii și-au văzut spulberată seria de 13 meciuri consecutive fără înfrângere în UCL</strong> (9 victorii și patru remize), care era un record european.</p><p>Mai mult, ultimele două înfrângeri ale lui PSG în UEFA Champions League au survenit în Portugalia. Cu FC Porto, anul trecut, respectiv acum, cu Benfica, semn că tărâmurile lusitane nu le priesc foarte mult parizienilor.</p>                    </div>