VICTORIE! Naționala României s-a calificat la Campionatul European din Franța

012 октября 2015

Naționala României s-a calificat la Campionatul European din Franța! Selecționata de peste Prut și-a asigurat participarea la EURO-2016 după ce a învins în deplasare reprezentativa Insulelor Feroe cu scorul de 3-0.

România a deschis scorul încă din minutul 4 prin Constantin Budescu. Jucătorul formației Astra Giurgiu a dubalt avantajul oaspeților în prelungirile primei reprize, reușind gol de excepție.

În minutul 82, Alexandru Maxim a marcat golul trei al tricolorilor, stabilind scorul final. România a acumulat 20 de puncte și a încheiat grupa pe locul doi.

Selecționata pregătită de Anghel Iordănescu nu a pierdut niciun meci în această campanie preliminară și este singura echipă care a încasat doar două goluri în preliminarii.

România va juca la un turneu final pentru prima dată după o pauză de opt ani.

Naționala Albaniei a reușit să învingă aseară Armenia și s-a califica pentru prima dată la un turneu final.