Spania a obţinut o victorie chinuită în primul meci de la Campionatul European

Spania a obţinut o victorie chinuită în primul meci de la Campionatul European de Fotbal. Ibericii au câştigat cu 1-0 duelul cu Cehia din grupa D. Fundaşul Barcelonei, Gerard Pique, a înscris singurul gol în minutul 87.

Spania a devenit prima națională din toată istoria Europenelor cu șase partide consecutive fără gol primit. Elevii lui Vicente del Bosque au dominat prima repriză şi au ratat două ocazii bune de a marca prin Alvaro Morata şi Jordi Alba.
Cehii au ieşit mai motivaţi de la cabine şi ar fi putut înscrie la lovitura de cap a lui Theodor Gebre Selassie, însă Cesc Fabregas a scos mingea de pe linia porţii.
Cehia a ratat egalarea în cel de-al doilea minut de prelungiri, când De Gea a apărat voleul lui Vladimir Derida.
În etapa următoare din grupa D, ce va avea loc pe 17 iunie, Cehia va întâlni Croaţia, iar Spania se va confrunta cu Turcia.