Dinamo Kiev – Rapid Viena 3-1. Gazdele s-au calificat alături de Genk

013 декабря 2013

></p><p>Rapid Viena avea nevoie de victorie pe terenul lui dinamo Kiev pentru a merge alături de Genk în fazele eliminatorii, iar socoteala austriecilor părea să țină după minutele din debut.</p><p>Oaspeții au sperat mai ales din minutul 6, după ce Boyd a deschis scorul. Gazdele, cărora le era suficientă şi o remiză, au revenit prin reuşita lui Lens (mai vechea cunoștință a naționalei României din meciurile cu Olanda din recentele preliminarii, marcator în ambele întâlniri) în minutul 22, apoi, după doar 8 minute, Guşev a făcut 2-1.</p><p>Cu 20 de minute înainte de final, Miguel Veloso a risipit emoţiile ucrainenilor cu o lovitură liberă executată impecabil. Dinamo Kiev a acumulat 10 puncte în grupa G şi s-a clasat a doua după Genk. </p><p><span style=ECHIPELE

Dinamo Kiev: Shovkovsky – Husyev, Kacheridi, Dragovic, Makarenko – Vukojevic, Veloso – Yarmolenko, Belhanda (83 Bezus), Lens (71 Dudu) – Ideye. Antrenor: Olek Blokhin

Rapid Viena: Novota – Trimmel, Sonnleitner, Dibon, Schrammel – Petsos, Boskovic (68 Behrendt) – Hoffmann (69 Schaub), Burgstaller, Sabitzer (46 Starki) – Boyd. Antrenor: Zoran Barisic

></strong></p><p><span style=Vezi rezumatul partidei Dinamo Kiev-Rapid Viena 3-1: