EURO 2016. Naţionala Italiei a învins Belgia cu scorul de 2-0

Naționala Italiei a debutat cu victorie la Campionatul European de fotbal! "Squadra azzurra" a învins Belgia în derbyul grupei E cu 2-0.
Italia a deschis scorul în minutul 32. Giaccherini a marcat după o pasă formidabilă a lui Bonucci.
Belgia a ratat o ocazie uriașă de a egala în minutul 54, când Lukaku a rămas singur cu goalkeeper-ul Buffon, însă a trimis balonul pe lângă poartă.
Italia a stabilit scorul final în prelungiri prin Graziano Pelle, care a înscris cu un șut din voleu după centrarea lui Candreva.
În celălalt meci al grupei E, Suedia a încheiat la egalitate partida cu Irlanda, scor 1-1. Irlandezii au deschis scorul în minutul 48 după golul lui Wes Hoolahan.
Suedia a egalat abia în minutul 72 după ce Ciaran Clark a deviat cu capul un balon în propria poartă.