Irlandezul Robert Heffernan a câştigat aurul în proba marș sportiv pe distanţa 50 kilometri

014 августа 2013

Campion la 35 de ani! Irlandezul Robert Heffernan a câştigat prima medalie din carieră la Campionatul Mondial de atletism de la Moscova, după ce s-a impus în proba de marș sportiv, pe distanţa de 50 de kilometri.

Robert Heffernan şi-a îndeplinit visul la Moscova! După 13 ani de eşecuri, Heffernan a ajuns primul la finişul probei de marș sportiv pe o distanţă de 50 de kilometri şi a devenit în premieră campion mondial la vârsta de 35 de ani.

"Am câştigat! A fost dificil, dar eu am primit plăcere de la această competiţie, pentru care m-am pregătit foarte bine şi am primit o recompensă pe măsură", a declarat campionul probei de 50 kilometri, Robert Heffernan.

Din 2000, Heffernan a participat la cele mai importante competiţii din lume, însă nu a reuşit niciodată să urce mai sus de locul patru, rezultat pe care l-a obţinut la Olimpiada de la Londra şi Europenele de la Barcelona. Podiumul cursei de la Moscova a fost completat de Mihail Rîjov, din Rusia, şi Jared Talent, din Australia.