Primul pas spre grupele Ligii: HCM Baia Mare - Viborg 26-25

014 сентября 2013

></p><p>HCM Baia Mare a facut primul pas spre grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa un meci senzaţional contra lui Viborg, de trei ori campioană a Europei în ultimul deceniu.</p><p>Elevele lui Constantin Buceschi au început perfect meciul şi conduceau cu 4-1 după 5 minute. Dominarea româncelor a continuat până în minutul 22, când scorul a devenit 11-7.</p><p>Ultimele opt minute din prima repriza au fost de coşmar pentru HCM, care nu a mai înscris deloc, iar în pauză s-a intrat cu avantaj pentru nordice, 12-11.</p><p>Atacurile lui Viborg cu om în plus, după înlocuirea portarului cu jucător de câmp au dat roade, iar baimărencele au blocat aceasta tactică abia după minutul 40. Trei goluri înscrise consecutiv au dus în avantaj echipa lui Buceschi, 16-15. Seria pozitivă a continuat şi datorită paradelor Paulei Ungureanu, dar eliminarea Gabrielei Szucz, din minutul 55, le-a readus în joc pe daneze.</p><p>Ultimele minute au fost incendiare, cu gol decisiv înscris de Melinda Geiger cu 5 secunde înaintea finalului. S-a terminat 26-25, la capătul unui meci în care cea mai buna marcatoare a gazdelor a fost Eliza Buceschi, cu 8 goluri.</p><p>În finala grupei, programată duminică, da ora 18.00, în direct la Digi Sport 2, HCM Baia Mare va întâlni altă echipă daneză, Holstebro.</p>                    </div>