ŞOC la Shanghai! Numărul trei din tenisul mondial a fost eliminat de la turneul Masters

014 октября 2015

Şoc la turneul Masters de la Shanghai! Roger Federer a fost eliminat surprinzător în turul 2 al turneului de un spaniol care a ajuns pe tabloul principal din calificări.

Al doilea favorit al competiţiei şi numărul trei mondial, Roger Federer a fost învins de ibericul Albert Ramos-Vinolas, care ocupă locul 70 în topul ATP.

Spaniolul a câştigat primul set cu 7-6, însă Federer a revenit în actul secund şi s-a impus cu 6-2. Albert Ramos-Vinolas a dat lovitura în setul decisiv, pe care l-a câştigat cu 6-3 şi l-a eliminat pe Roger Federer, după două ore şi cinci minute.

În turul trei, Albert Ramos-Vinolas se va duela cu Jo-Wilfried Tsonga. În optimi a ajuns şi Marin Cilic, care l-a învins în două seturi pe Borna Coric, scor 6-1, 6-2, după 62 de minute de joc.

Turneul Masters de la Shanghai este dotat cu premii totale în valoare de aproximativ cinci milioane de dolari, iar campionul în exerciţiu este liderul mondial, Novak Djokovic.