Elveţianul Sebastien Buemi s-a impus în cursa de Formula E

014 декабря 2014

Sebastien Buemi a câştigat ultima etapă din acest an în Mondialul de Formula E. Elveţianul a obţinut prima sa victorie după ce a învins doi brazilieni, Nelson Piquet şi Lucas Di Grassi.

Cursa de Formula E s-a desfăşurat pe circuitul stradal din oraşul Punta del Este din Uruguay.

Pe locul al doilea s-a clasat brazilianul Nelson Piquet, acesta fiind urmat pe podium de compatriotul său, Lucas di Grassi, câştigătorul primei etape din istoria Formulei E.

Ghinioniştii etapei au fost francezul Stephane Sarrazin și britanicul Mathew Brabham, care s-au tamponat în timpul cursei, iar ultimul a fost nevoit să abandoneze.

În total, la cursa din Uruguay au participat 16 piloţi. După trei etape, brazilianul Lucas Di Grassi este lider în clasamentul general, fiind urmat de Sam Bird şi Sebastien Buemi.

Formula E rămâne în America de Sud. Următoarea cursă se va desfăşura pe 10 ianuarie, în oraşul Puerto Madero, din Argentina. Prima ediţie a Campionatului Mondial are zece etape şi se va încheia pe 27 iunie 2015, la Londra.