Naţionala de tineret a Moldovei a învins Finlanda cu scorul de 1-0

015 октября 2013

Victorie pentru naţionala de tineret a Moldovei! Echipa antrenată de Alexandru Curteian a învins la Tiraspol echipa similară a Finlandei cu scorul de 1-0, în preliminariile Campionatului European din 2015.

Moldova a înscris golul victoriei în minutul 68, prin fundaşul formaţiei Zimbru, Constantin Bogdan. Acesta a marcat cu o lovitură cu capul de la 12 metri, în urma unei centrări de pe partea dreaptă a lui Jardan. Finlanda a avut şansa de a egala în minutul 88, atunci când Vayrynen a şutat puternic, dar portarul naţionalei noastre s-a opus salvator.

Tinerii tricolori au obţinut astfel a doua victorie în această campanie preliminară, acumulând după cinci partide şapte puncte şi au urcat pe locul patru în grupă. Moldova va juca următoarele meciuri la fel pe teren propriu.

Pe 15 noiembrie, selecţionata noastră va întâlni San Marino, iar peste trei zile se va duela cu Lituania.