U BT Cluj - BCMU Pitești 94-97. Prima victorie în deplasare după aproape patru luni

016 февраля 2015

**U BT Cluj - BCMU Pitești 94-97.** Prima victorie în deplasare după aproape patru luni

ÎN DIRECT la Digi Sport, BCMU Pitești a trecut cu 97-94 de U BT Cluj, la capătul unui meci extrem de spectaculos.

U BT Cluj a început bine partida din Liga Națională de baschet, contra piteștenilor de la BCMU. Veniți după 8 victorii consecutive, ardelenii au condus la diferență de 6 puncte în primul sfert, însă oaspeții au echilibrat meciul. În pauza mare, scorul era egal, 43-43.

Soarta partidei părea să se fi decis în sfertul trei: U BT a pornit mai bine, după care argeșenii au făcut spectacol și au ajuns la 10 puncte avans. Finalul de meci a fost dominat de clujeni - Hargrove a aruncat excelent de la distanță și și-a adus echipa în avantaj.

Maric a egalat pentru oaspeți, de la linia de libere, iar Hargrove a ratat incredibil, în ultima secundă.

S-a intrat apoi în prelungiri, unde cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere. Cu 30 de puncte în meci, Ross a fost decisiv pentru BCMU Pitești, care a câștigat cu 97-94.

A fost primul succes în deplasare pentru piteșteni, după trei luni și jumătate. Pentru U Cluj urmează sâmbătă un nou meci de foc, în deplasare, cu liderul Steaua.