Rusia a obținut "biletele" pentru Brazilia după ce a păcălit fotbalul

016 октября 2013

></p><p>Rusia a reușit să se califice la Mondialul din Brazilia, însă nu a făcut-o fără emoții. Echipa lui Capello a tras de un egal în Azerbaijan, deși ar fi ajuns la turneul final și în cazul unei înfrângeri, deoarece Portugalia, care a bătut-o cu 3-0 pe Luxemburg, ar fi avut nevoie de un succes la șase goluri diferență.</p><p>Rușii au deschis scorul prin Shirokov, în minutul 16, însă Azerbaijan a egalat în minutul 90, prin Dzavadov, deși gazdele au avut un om în minus, din minutul 73.</p><p>Oaspeții s-au temut de o victorie la scor a Portugaliei, iar după primirea golului nu au mai riscat nimic. Rușii au pasat între ei aproape două minute, în propriul teren, fără să fie deranjați de azeri, care nu au încercat în niciun moment să recupereze balonul.</p><p><a href=VIDEO Finalul partidei de la Baku