Daniel Natea, singura medalie a României la Europenele de judo din Polonia

Daniel Natea, **singura medalie** a României la Europenele de judo din Polonia

Natea a trecut succesiv de trei adversari, dar, din păcate, drumul său la Europenele de judo s-a terminat în faza semifinalelor.

Românul Daniel Natea a cucerit medalia de bronz la categoria ”+100 kg” a Campionatului European de judo pentru tineret de la Wroclaw (Polonia), singura medalie a delegaţiei României la această competiţie.

Natea i-a învins învins succesiv pe belarusul Artsiom Filatau prin ippon, pe slovenul Vito Dragic prin yuko şi pe ucraineanul Serghei Zveriev prin ippon. Din păcate, drumul lui Daniel la această competiție s-a oprit în semifinale, el fiind învins de rusul Anton Krivobokov prin ippon.

În meciul pentru medalia de bronz, Natea l-a întrecut prin ippon pe polonezul Kamil Grabowski.

La această competiţie continentală, unde am avut nouă participanţi, România a mai obţinut un loc 5 prin Denisa Ungureanu la categoria 48 kg.